وکتور ، به طور کلی به تصاویری اطلاق میشود که دارای فرمت های ai و Eps هستند. این فرمت های تصویری خروجی نرم افزارهای برداری مانند ایلستریتور ، کرل و … هستند. زمانی که از نرم افزارهای برداری صحبت میکنیم ، به این معنی است که این ابزارها روی نقاط در لایه های تصاویر تمرکز دارند و به همین دلیل خروجی این تصاویر مانند ابزارهایی مثل فتوشاپ ، به صورت بیت ی نیست و کیفیت بالایی خواهند داشت. اصول کار این نرم افزارها براساس قواعد و اصول ریاضی طراحی شده است.

تصاویر برداری یا وکتور کاربردهای زیادی دارند که شامل طراحی آرم‌ها و لوگوها ، طراحی متن‌های گرافیکی ، طراحی آیکون‌ها ، طراحی شکل‌ها و ابزارها در گرافیک کامپیوتری می باشد. وکتورها در فتوشاپ بصورت تک لایه هستند و امکان ویرایش خاصی ندارند ولی با این حال کاربرد آنها در طراحی غیر قابل انکار است. وکتورها برای کارهای چاپی بسیار ایده ال هستند بطوریکه طراحان حرفه ای ترجیح میدهند از این فایل ها برای کارهای چاپی در اندازه های بزرگ استفاده کنند.

برای ویرایش آسان و بصورت لایه ای از نرم افزار های Adobe Illustrator و Corel استفاده می شود. در این نرم افزار ها برعکس فتوشاپ امکان ویرایش کامل به کاربر داده شده است. وکتورها با استفاده از نمودارهای ریاضی رسم و ذخیره سازی شده اند و برای همین است که این فایل ها با بزرگنمایی دچار افت کیفیت نخواهند شد. سایت اول طرح مرجع دانلود وکتور می باشد که شما می توانید با خرید اشتراک و دانلود رایگان وکتور مورد نظر خود از آن در طراحی استفاده کنید.صفحه مناسب چاپ